IWAGUMI hat felvonásban
A stílus eredete, mintegy 30 évvel ezelőttre vezethető vissza. Takashi Amano ekkor alkotta meg az első Iwagumi layoutot. Az akvárium nem tartalmazott semmi egyéb dekorációt, csak folyami sziklákat és Echinodorus tenellus-t. A 120x45x45-ös akvárium benne van Nature Aquarium könyvemben. Így nézett ki :
Az évek során különböző Iwagumi stílusok alakultak ki. Ezeket hat csoportba oszthatjuk.
I. stílus: Megkövesedett fa.
Viszonylag ritka stílus. Amano 1991-ben Glossostigmával befuttatott és megkövesedett fával elkészített Iwagumi layout-ja hatalmas sikert aratott.
II. Stílus: Sanzon iwagumi
A stílus alapjának tekinthető. Az Oyaishi (fő kő) uralkodik az összképen. Őt támogatja a Fukuseki (másodlagos kő) és a Soeishi (támasztő kő). Az egyensúly elérése van akinek ösztönből jön, de gyakorlással bárki megtanulhatja. A Sanzon stílushoz hatalmas sziklákat imitáló kövek alkalmasak a leginkább.
Ennek a stílusnak az elkészítéséről írtam már régebben is egy posztot.
III. Stílus: Égbe törő csúcsok
Ebben a stílusban hosszúkás karcsú köveket helyeznek el úgy, hogy egymással harmonikus összhangban legyenek. Általában az elrendezés körkörös. Nagyon fontos a csúcsok megfelelő szépsége, egymáshoz viszonyított szöge és a sziklák mérete. Az egyik legnehezebb Iwagumi stílusnak érzem.
IV. Stílus: Kopár hegycsúcsok
Ellentétben az előző stílussal, a sziklák nem meredeznek felfelé, hanem általában fektetve helyezkednek el. Azt az érzést keltik, mintha a zöld növénytakaró, a szikla 99%-át eltakarná és a „jéghegy csúcsa” látszana csak ki. A drámaibb hatás elérése érdekében, pici hosszúkás csapathalakat alkalmaznak. Imádom ezt a stílus.
V. Stílus: Sanzon II.
A kövek elrendezési metódusa a Sanzon iwagumit követi. A különbség a kiegészítő dekorációkban van. Ez a stílus leginkább a szárazföldi kertészetben Karesansui néven ismert stílust viszi víz alá.
VI. Stílus: Freestyle
A stílus a többi stílus keveredése, vagy azokból az egyes elemek kiemelése. Talán a legnehezebb stílus. Ahogy a mondás is mondja: a szabályokat felrúghatod, de csak akkor, ha már mindet jól ismered. 😉
Az V. stílusnál az első kép olyan, mint a körbeszántott villanykarók kinn a falu határában. Megmarad a fű, mert nem fér hozzá az eke. 🙂
Valóban.
Csak az a különbség, hogy a japó miközben ezt csinálja addig meditál, a traktoros meg miközben ezt csinálja addig bepiál. 😀
A 85-ös aki mellett, akkor lehet simán elmentem volna, de 2010-ből visszanézve nagyon szép, és jó látni a kezdeti lépéseket.
Nagyon érdekes kis írás. Köszi!
tetszik a cikk 😉
köszi
Tetszik 🙂 Érdekes kis cikk. Nem is tudtam hogy ennyi fajtája van az iwaguminak
na mivan? a mangróve gyökér teljesen kiment a divatból? 🙂
Na még sok ilyet a halandóknak!
Gyűjtöttünk köveket, sziklákat. Tud valaki egy jó módszert arra, hogyan győződhetek meg arról, hogy akváriumi felhasználásra alkalmasak-e? Simán ki kell sósavazni, és annyi? Veszek háztartási sósavat? 🙂 Van ilyen?
Vegyél háztartási sósavat és cseppentsd rá. Ha pezseg, akkor nem jó. 😉
Ha nem pezseg, akkor alapos mosás után, mehet az akváriumba.
Köszi szépen Nigro! Úgy lészen 🙂
Egyébként Hipo nem jó? Az is sósav…
bocs, most nézem az összetételt, semmi köze a sósavhoz 🙂 Jó , veszek sósavat.